Değerli Müşterimiz,

Fiyat sunumuyla ilgili bu sayfamızı kısıtlı vaktimizin müsade ettiği süreçlerde hazırlıyoruz. Açıkça ifade etmek zorundayız ki; sizlere doğru ve eksiksiz bir sunum yapabilmek adına çok zorlandık. Şöyle ki mesleki gelişim ve üretim kalitesine gösterdiğimiz özeni açıklamak ve müşterilerimize karşı yakın ilgi ve alakamızı da ifade edebilmek amacıyla (hazırlığı devam eden diğer sayfalarımızda) bazı cümleler kurmuştuk. Sonra fark ettik ki bu cümleler “herhalde bu lazer kesim firması fiyatlarını çok yüksek tutuyor” şeklinde algılanabilecek nitelikteler. (Hemen belirtelim ki firmamız hakkında böyle bir fikre kapılmak hat safhada yanılmak olur.)

Diğer yanda;

Web sayfamızda “saat/dakika ücretimiz şu kadar lira” cihetinde yayınlamayı planladığımız “Lazer Kesim Fiyat” listemiz, gerçekte fiyatlamanın nasıl yapıldığını açıklamakta yetersiz kalıyor. Çünkü lazer kesim fiyatları pek çok sebeple görecelidir! Göreceli sebeplerden sadece birini kısaca örneklemek için şu cümleyi kurabiliriz. Lazer kesim için dakika bazında verilen 6 ₺ fiyat, yine dakika bazında verilen 2 ₺ fiyattan %25 oranında düşük olabilir! İlk anda akla mantıksız gelen bu cümleden hareketle; fiyata etkisi olan diğer tüm konuların açıklamasını hakkıyla yapabilmek için çalışmalarımız devam ediyor. Bilgi babında doyurucu bir makale tadında okuyacağınızı düşündüğümüz sayfalarımız yakında yayında olacak.

Bu noktada yukarıdaki cümlemiz aklınıza takılmış olabilir… “6 Lira 2 Lira’dan daha mı ucuz? Hadi canım oradan olur mu hiç öyle şey!” diyorsanız eğer…

Bakınız nasıl oluyor?

Fason kesim işleri olan müşterilerimiz veya mimari maket kesim yaptıran üniversite öğrencisi arkadaşlarımız bizi aradıklarında ilk olarak “lazer kesimin dakika fiyatı sizde ne kadar?” diye soruyorlar. Fakat hiçbir müşterimiz “kesim hızınız nedir?” diye sormuyor! Oysa her materyalin kendi fiziki yapısına uygun olan maksimum kesim hızı vardır. Kesim hızı ise ücreti “+” veya “-” yönde belirleyen ana etkendir.

Örneğin;  öğrencilerin coğrafi izohips maketleri hazırlamak için kullandıkları 5 mm kalınlığında oluklu mukavva saniyede 30 mm (3cm) hız ile kesilebileceği gibi 120 mm (12cm) hızla da kesilebilir. Bu durumda lazer kesim işinin dakika fiyatını 2 ₺ olarak söyleyip saniyede 30 mm (3cm) hızla bir kartonu kesebiliriz. Diğer yanda 1 dakikalık lazer kesim için 6 ₺ fiyat söyleyip 120 mm hızla da kesebiliriz. Dakika bazında fiyat alan müşterimiz 2 lira ile 6 lirayı kıyaslandığında göreceli olarak 2 lirayı üç kat daha ucuz bir fiyat gibi görür. Fakat kesim hızını hesaba katmadığı için 6 lira fiyatın 2 liraya göre %25 oranında daha ucuz olduğunu bilemez.

Verdiğimiz örneği veriye dayalı Matematik hesabı üzerinden açıklayalım.

  • Saniyede  3 cm kesim hızı ile kesilen 180 cm uzunluğundaki bir kesik;

180cm/3cm= 60 saniyede yani 1 dakikada tamamlanır.  Kesim ücreti (1dk x 2 ₺ =) 2 TL olur.

  • Saniyede 12 cm kesim hızı ile kesilen 180 cm uzunluğundaki bir kesik ise;

180/12= 15 saniyede yani 1/4 dakikada tamamlanır. Kesim ücreti ise (1/4 dk x 6 ₺ =) 1,5 ₺ olur.

Ve 1,5 ₺ kesinlikle 2 ₺’dan %25 oranında düşük bir fiyattır. Lazer kesime konu olan bir üründe fiyat konusu; ürünün bilgisayar çiziminin doğru ve kusursuz olması, firesiz yerleşim düzeni, bitişik nizam kesim, kaliteli malzeme ve işçilik, kesim esnasında ürünün yıpranıp yıpranmaması (aşırı duman – yanık izleri – çizikler) ve daha pek çok husustan sebeple göreceli bir konudur. 80W gücünde lazer kaynağına sahip bir makine ile 150 w gücünde kaynağa sahip bir makinin kesim hızları da aynı olmaz. Gücün yüksek olması, makinenin bakımlı olması kesim hızının artmasında ve fiyatın belirlenmesinde belirleyici unsurdur.

Değerli Müşterimiz,

Yukarıda verdiğimiz kısa örnekten de anlaşılacağı üzere, lazer kesim fiyatının hesaplanması konusu ticari etik noktasında istismara açık olabilir. Fiyat hesabı çoğu müşterimiz için anlaşılması zor, üstü kapalı bir konudur. Özellikle konu hakkında hiç bilgisi olmayan müşterilerimizin bilgi sahibi olan müşterilerimiz ile aynı hizmeti aldıklarından emin olmaları amacıyla “Şeffaf Fiyat Politikası” uyguluyoruz. İlerleyen günlerde konuyu sizlere bu sayfamızda mümkün olduğunca ayrıntı vererek açıklamaya çalışacağız. Fiyatların değişkenlik sebeplerini tam olarak anlamak için ayrıntılı ve doğru bilgileri edinmeniz önemlidir. Bu sayede kendi ürün veya işinizin gereklerini yerine getirecek doğru işletmeyi seçebilirsiniz.

Aklınıza takılan konularda soru sormak için bizi çekinmeden arayabilirsiniz.