Değerli Müşterimiz,

Lazer kesim fiyatlarına etkisi olan tüm konuların açıklamasını hakkıyla yapabilmek bizim için çok önemli. Bu itibarla çeşitli görsel ve açıklayıcı metinlerle desteklediğimiz fiyat sayfamızı hazırlama çalışmalarımız devam ediyor. Bilgi babında doyurucu bir makale tadında olacağını düşündüğümüz sayfalarımız hazır olduklarında yayında olacaklar. Ne yazık ki web sayfalarımızı ve fiyat sunumuyla ilgili içerikleri yoğun çalışma sürelerimizin bize imkan sunduğu kısıtlı vakitlerde hazırlayabiliyoruz. Bizi mazur görmenizi ve sabretmenizi diliyoruz.

Bu noktada şu hususu samimiyetle ifade etmek zorundayız. Sizlere doğru ve eksiksiz bir sunum yapabilmek adına çok zorlandık, zorlanıyoruz. Şöyle ki hazırlığı devam eden içerik sayfalarımızda mesleki gelişime, üretim kalitesine gösterdiğimiz özeni açıklamak ve müşterilerimize gösterdiğimiz yakın ilgi ve alakamızı da ifade edebilmek amacıyla bazı cümleler kurduk. Fakat fark ettik ki kurduğumuz bu cümleler “herhalde bu lazer kesim firmasının burnu da fiyatları da Kaf dağında” şeklinde algılanabilecek nitelikteler. Zorlandığımız bu hususu kendimizi ifade etmek adına samimiyetle kaleme aldık madem, şu konuyu da kısaca belirtmek şart oldu. Müşterilerimizin firmamız hakkında böyle bir fikre kapılmasına sebep olmak onları hat safhada yanıltmak olurdu. Hiç bir firma ticari hayatını baltalayacak böyle bir olumsuzluğa sebep olmak istemez, biz de istemeyiz. Diğer yanda ise fiyat ve kalite doğru orantılı bir denklemdir. Bu ekonomik gerçek Türkçede “ucuz etin yahnisi kara olur” ata sözüyle betimlenmiştir. Yine de müşterilerimize “LAZERLİ DOĞRAMA” ile “HASSAS LAZER KESİM” arasındaki farkı anlatabilmek gerçekten çok zor. Firmamız hassas lazer kesim işleri yapıyor diye açıkça belirtelim ve Odak Lazer Kesim Hizmetleri olarak mesleğimizi mühürlemiş olalım.

Lazer Kesim Fiyatı

Web sayfamızda “saat/dakika ücretimiz şu kadar lira” cihetinde yayınlamayı planladığımız “Lazer Kesim Fiyat” listemiz elbette ki var. Fakat bu fiyat listemiz fiyatlamanın gerçekte nasıl yapıldığını açıklamakta hat safhada yetersiz kalıyor. Çünkü Lazer kesim fiyatları pek çok sebeple görecelidir! Göreceli sebeplerden sadece birini kısaca örneklemek için size şu cümleyi kurabiliriz.

Lazer kesim için dakika bazında verilen 6 ₺ fiyat, yine dakika bazında verilen 2 ₺ fiyattan %25 oranında düşük olabilir! 

Bu kurduğumuz cümle aklınıza yatmadı mı? “6 Lira 2 Lira’dan daha mı ucuz? Hadi canım oradan olur mu hiç öyle şey!” diyorsanız eğer… Lazer kesim makinesini tanımayanların ilk duyduğunda mantıksız bulacağı bu cümleden hareketle açıklayalım.

Bakınız nasıl oluyor?

Fason kesim işleri olan müşterilerimiz veya mimari maket kesim yaptıran üniversite öğrencisi arkadaşlarımız bizi aradıklarında ilk olarak “lazer kesimin dakika fiyatı sizde ne kadar?” diye soruyorlar. Fakat hiçbir müşterimiz “kesim hızınız nedir?” diye sormuyor! Oysa her materyalin kendi fiziki yapısına uygun olan maksimum kesim hızı vardır. Kesim hızı ise ücreti “+” veya “-” yönde belirleyen ana etkendir.

Örneğin;  öğrenci arkadaşlarımızın coğrafi izohips maketleri hazırlamak için kullandıkları 5 mm kalınlığında oluklu mukavva saniyede 30 mm (3cm) hız ile kesilebileceği gibi 120 mm (12cm) hızla da kesilebilir. Bu durumda lazer kesim işinin dakika fiyatını 2 ₺ olarak söyleyip saniyede 30 mm (3cm) hızla bir kartonu kesebiliriz. Diğer yanda 1 dakikalık lazer kesim için 6 ₺ fiyat söyleyip 120 mm hızla da kesebiliriz. Dakika bazında fiyat alan müşterimiz 2 lira ile 6 lirayı kıyaslandığında göreceli olarak 2 lirayı üç kat daha ucuz bir fiyat gibi görür. Fakat kesim hızını hesaba katmadığı için 6 lira fiyatın 2 liraya göre %25 oranında daha ucuz olduğunu bilemez.

Verdiğimiz örneği veriye dayalı Matematik hesabı üzerinden açıklayalım.

  • Saniyede  3 cm kesim hızı ile kesilen 180 cm uzunluğundaki bir kesik;

180cm/3cm= 60 saniyede (1 dakikada) tamamlanır.  Kesim ücreti (1dk x 2 ₺ =) 2 TL olur.

  • Saniyede 12 cm kesim hızı ile kesilen 180 cm uzunluğundaki bir kesik ise;

180/12= 15 saniyede (1/4 dakikada) tamamlanır. Kesim ücreti ise (1/4 dk x 6 ₺ =) 1,5 ₺ olur.

Ve 1,5 ₺ fiyat 2 ₺ fiyattan kesinlikle %25 oranında düşük bir fiyattır.

Lazer kesime konu olan bir üründe fiyat konusu; ürünün bilgisayar çiziminin doğru ve kusursuz olması, firesiz yerleşim düzeni, bitişik nizam kesim gibi fiziki unsurlar yanı sıra,  kaliteli malzeme ve işçilik, kesim esnasında ürünün yıpranıp yıpranmaması (aşırı duman – yanık izleri – çizikler) ve daha pek çok husustan sebeple göreceli bir konudur. 80W gücünde lazer kaynağına sahip bir makine ile 150 w gücünde kaynağa sahip bir makinin kesim hızları da aynı olmaz. Gücün yüksek ve makinenin bakımlı olması gibi konular kesim hızının artmasında ve fiyatın belirlenmesinde belirleyici unsurdur.

Değerli Müşterimiz,

Yukarıda verdiğimiz kısa örnekten de anlaşılacağı üzere, lazer kesim fiyatının hesaplanması konusu ticari etik noktasında istismara açık olabilir. Fiyat hesabı çoğu müşterimiz için anlaşılması zor, üstü kapalı bir konudur. Özellikle konu hakkında hiç bilgisi olmayan müşterilerimizin bilgi sahibi olan müşterilerimiz ile aynı hizmeti aldıklarından emin olmaları amacıyla “Şeffaf Fiyat Politikası” uyguluyoruz. İlerleyen günlerde konuyu sizlere bu sayfamızda mümkün olduğunca ayrıntı vererek açıklamaya çalışacağız. Fiyatların değişkenlik sebeplerini tam olarak anlamak için ayrıntılı ve doğru bilgileri edinmeniz önemlidir. Bu sayede kendi ürün veya işinizin gereklerini yerine getirecek doğru işletmeyi seçebilirsiniz.

Aklınıza takılan konularda soru sormak için bizi çekinmeden arayabilirsiniz.